Az első trimeszterben az a protokoll, hogy aki korábban rendszeresen végzett testmozgást, azt folytathatja, de új sportba ne kezdjünk!
Fontos, hogy ne a felülteljesítésre törekedjünk, hanem a szinten tartásra! A kardiotréning során csak addig emelkedjen a pulzusszámunk, amelyet a közérzetünk tolerál, ha hányinger/ émelygés jelentkezik, akkor a mozgást mindenképp fejezzük be!
Az első 12 hétben nagyon sokan fáradékonyabbak, a szervezetünk sokkal több alvást, pihenést igényel, hiszen most alakul ki minden szerve a babának, és ez az anya szervezetétől sok energiát von el. Csak abban az esetben kezdjünk neki a mozgásnak, ha jó a közérzetünk, és nem vagyunk fáradtak! Gyakori tünet még ilyenkor a hányinger, hányás, émelygés, ami miatt szintén nem igényli a kismama a testmozgást, ez nem probléma! Nem arra kell törekedni, hogy mindig mozogjunk, ilyenkor az a fontos, hogy a baba megfelelő ütemben fejlődjön, és mi alkalmazkodjunk ehhez!
Sok esetben az orvosok meg is tiltják az első 12 hétben a sportolást, testmozgást, az esetek nagy részében viszont az első trimeszter után már megengedik a rendszeres tornát. Ilyenkor a hormonrendszernek át kell állnia egy másik ritmusra, és sajnos nem mindenkinek a szervezete tud ehhez adaptálódni, ilyenkor szokott a vetélés lehetősége fennállni, általában emiatt tiltják el az orvosok a kismamákat ebben az időszakban a mozgástól.
Aki a várandósság előtt is rendszeresen sportolt, aktív életet élt, természetesen továbbra is folytathatja a megszokott testmozgást. A fiziológiás terhesség során maga a testmozgás nem okoz vetélést! A vetélést sok esetben korábbi nőgyógyászati, vagy hormonális problémák okozzák, és nem a testmozgás. Ha valakinek már volt korábban vetélése, kérje ki mindenképpen a nőgyógyász szakorvos véleményét a testmozgásról. Az aktívan sportoló kismamák ne hagyják abba a testmozgást, amiatt mert várandósak, nem tudnak vele ártani a babának, és amitől az édesanya jól érzi magát, jó a közérzete, az pozitívan hat a babára is! :)
Megjegyzések
Megjegyzés küldése