Ugrás a fő tartalomra

Első trimeszterben milyen testmozgást végezzünk?

 Az első trimeszterben az a protokoll, hogy aki korábban rendszeresen végzett testmozgást, azt folytathatja, de új sportba ne kezdjünk!

Fontos, hogy ne a felülteljesítésre törekedjünk, hanem a szinten tartásra! A kardiotréning során csak addig emelkedjen a pulzusszámunk, amelyet a közérzetünk tolerál, ha hányinger/ émelygés jelentkezik, akkor a mozgást mindenképp fejezzük be!


Az első 12 hétben nagyon sokan fáradékonyabbak, a szervezetünk sokkal több alvást, pihenést igényel, hiszen most alakul ki minden szerve a babának, és ez az anya szervezetétől sok energiát von el. Csak abban az esetben kezdjünk neki a mozgásnak, ha jó a közérzetünk, és nem vagyunk fáradtak! Gyakori tünet még ilyenkor a hányinger, hányás, émelygés, ami miatt szintén nem igényli a kismama a testmozgást, ez nem probléma! Nem arra kell törekedni, hogy mindig mozogjunk, ilyenkor az a fontos, hogy a baba megfelelő ütemben fejlődjön, és mi alkalmazkodjunk ehhez!


Sok esetben az orvosok meg is tiltják az első 12 hétben a sportolást, testmozgást, az esetek nagy részében viszont az első trimeszter után már megengedik a rendszeres tornát. Ilyenkor a hormonrendszernek át kell állnia egy másik ritmusra, és sajnos nem mindenkinek a szervezete tud ehhez adaptálódni, ilyenkor szokott a vetélés lehetősége fennállni, általában emiatt tiltják el az orvosok a kismamákat ebben az időszakban a mozgástól. 


Aki a várandósság előtt is rendszeresen sportolt, aktív életet élt, természetesen továbbra is folytathatja a megszokott testmozgást. A fiziológiás terhesség során maga a testmozgás nem okoz vetélést! A vetélést sok esetben korábbi nőgyógyászati, vagy hormonális problémák okozzák, és nem a testmozgás. Ha valakinek már volt korábban vetélése, kérje ki mindenképpen a nőgyógyász szakorvos véleményét a testmozgásról. Az aktívan sportoló kismamák ne hagyják abba a testmozgást, amiatt mert várandósak, nem tudnak vele ártani a babának, és amitől az édesanya jól érzi magát, jó a közérzete, az pozitívan hat a babára is! :)



Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Miért fontos megőrizni a gerincünk egészségét?

  Miért fontos megőrizni a gerincünk egészségét? Civilizációs ártalom ként is szokták emlegetni az ülő életmódot, amelynek negatív hatásait egyre fiatalabb korban megtapasztaljuk. A napi tevékenységeinket előrehajolt illetve görnyedt testhelyzetben végezzük, így a gerinc csak ebben az irányban van terhelve, és a többi mozgásirányról megfeledkezünk, ami hosszútávon mozgásbeszűküléshez valamint gerincfájdalomhoz vezethet.  A gerincgimnasztika órákon a gerincet minden irányba mobilizáljuk, ezt követően pedig célzottan a törzsizmok erősítésével javítjuk a törzskontrollt, amely nagy szerepet tölt be a mindennapi tevékenységeink elvégzésekor. A mobilizálás során sok törzsfordítást és oldalra hajlást használunk, amellyel növeljük a mozgástartományt és csökkenthető vele az ülő életmódból fakadó merevségérzet is. A gerincgimnasztika előnyei: az utazással töltött idő (otthon és edzőterem között) megspórolhat kedvezményes áron kipróbálhatod velünk a gerinctréninget a videók visszanézhetőe

Lúdtalp és a gerincproblémák összefüggése

 Elsőre sokaknak meghökkentő lehet, hogy a talpunk milyen kapcsolatban állhat egy derékfájással, vagy akár gerincferdüléssel. A talpunkat nagyon sok receptor hálózza be, melyek a megfelelő talaj érzékeléshez szükségesek. A talpunk boltozatát sok vékony kis izom adja, melyeknek hatalmas szerepük van.Ezek közé tartozik, hogy az egyensúlyunkat meg tudjuk tartani, egy instabil felszínen, vagy akár a hétköznapi tevékenységeink során. Amennyiben ezek a kis izmok gyengülnek, vagy nem megfelelően tudják a funkciójukat betölteni, úgy a talpi boltozatunk íve megváltozik, a magassága elkezd csökkenni. Ekkor szoktunk lúdtalpról beszélni így a talajreakciós erőket sem tudja megfelelő mértékben csillapítani a lábunk. Ahogy a talpboltozatok lesüllyednek ehhez adaptálódik a többi ízületünk is, megváltozik a térd és a csípő terhelése. A csípőízület pedig minden esetben viszi magával a lumbalis gerincet, az pedig maga után vonja a háti, nyaki gerincet is, hiszen a szervezet mindig arra törekszik, hogy a

Bechterew-kór, SPA

 Rengeteg vizsgálaton átestünk, megkapjuk a diagnózist, és a Bechterew-kór, vagy SPA (spondylitis ankylopoetica) szerepel a papíron. Az orvos semmit nem mondott, mi pedig kétségbe vagyunk esve mit jelent a diagnózis, mi fog történni, hogyan kell kezelni ezt a betegséget. A betegség kialakulásában a HLA-B27 génnek nagy szerepe van, általában férfiakat érint, és közel 30 éves korban kezdődik. Mivel genetikai érintettségű a betegség, így ha van fiú gyermekünk, illetve fiú unokáink, érdemes lesz őket is elvinni egy labor vizsgálatra, ahol megmondják hajlamosak-e a betegségre vagy nem. Nagyon fontos a korai diagnózis a betegség kezelésében, hiszen nagyon jó gyógyszerek vannak manapság forgalomban, melyekkel tudjuk késleltetni a tünetek megjelenését. Kezdetek A betegség kb. 30 éves korú férfiakon adja az első tüneteket, derékfájás, vagy keresztcsonti fájdalom a jellemző tünet. Mivel gyulladásos betegség, így általában éjszakai fájdalom a jellemző, mozgásra enyhül. Jellemző tünet, hogy éjszak