Ugrás a fő tartalomra

Hányinger, émelygés, hányás

 Ezen kellemetlen tünetek is a várandóssággal járnak együtt, de jó hír, hogy az esetek nagy részében a 12. hét végéig elmúlnak, vagy legalábbis csillapodnak. Nekem nem múlt el, viszont hatalmas enyhülést hozott az, hogy nem volt már állandó émelygés, hanem a hányás után megkönnyebbültem, és tudtam csinálni tovább a dolgomat :) 

A kutatások azt bizonyítják, hogy a HCG hormon felelős ezekért a tünetekért, ennek a szintje a 8-9. héten kezd el meredeken emelkedni (én ilyenkor voltam a legrosszabbul), majd ezt követően beáll egy szintre, és a szülésig kb. állandó marad. A másik érdekesség a kutatás kapcsán, hogy a 12. héttől veszi át a méhlepény a HCG hormonnak a termelését, ez is közre játszhat abban, hogy innentől elmúlnak/ enyhülnek a tünetek. 



Én sajnos sokat hánytam, két beteg között hazaszaladtam hányni egyet, sőt éjszaka/ hajnalban is többször felkeltem erre. Az orvosok nem javasolnak semmilyen gysz.-t a hányásra, az viszont tény, hogy a B vitamin rendszeres szedése enyhítheti a tüneteket, nekem a 7. hétig használt is :) Ezt követően már mindegy milyen praktikát vetettem be (citromlé, gyömbér, éhgyomorra korpás keksz, több folyadék fogyasztás, rendszeres étkezés) semmi nem használt, sőt nekem volt olyan napom is, amikor délig csak hánytam. A nőgyógyász azt javasolta, hogy olyan hányás elleni gysz.-t, amely az idegrendszerre hat (Cerucal és társai) a várandósság alatt tilos bevenni, de Daedalonból vettem be 1-2 szemet, mert akkor már fél napja semmi nem maradt meg bennem. Én nem rendszeresen szedtem, csak amikor már ennyire kijött belőlem minden, és fel is hívta rá a figyelmet, hogy NE legyen belőle rendszeresség! A hányást akkor szokták kezelni, ha a kismama több napig folyamatosan hány, és ilyenkor infúziós kezelést adnak neki, de egyébként más kezelési módszerrel nem nagyon szoktak beavatkozni. 


Érdekes viszont az, hogy ahány kismama szinte mindenki másképp éli meg ezt az időszakot, sokan egyáltalán nincsenek rosszul, néha egy kis émelygést tapasztalnak, és semmi komolyabb tünete nincs. 

Azt viszont kutatással is kimutatták, hogy akik hánynak, vagy ezen kellemetlen tünetek megjelennek nála a terhesség alatt, azoknál valami miatt kevesebb az esélye a vetélésnek, bár itt vitatott az, hogy a vizsgált kismamák közül kinek volt már korábbi vetélése, vagy egyszerűen csak az ő szervezete nem reagál olyan erős tünetekkel a HCG szint emelkedésére. 

Akinek ezek nem jelentek meg, annak sem kell kétségbe esnie, élvezze ezt az időszakot :)


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Miért fontos megőrizni a gerincünk egészségét?

  Miért fontos megőrizni a gerincünk egészségét? Civilizációs ártalom ként is szokták emlegetni az ülő életmódot, amelynek negatív hatásait egyre fiatalabb korban megtapasztaljuk. A napi tevékenységeinket előrehajolt illetve görnyedt testhelyzetben végezzük, így a gerinc csak ebben az irányban van terhelve, és a többi mozgásirányról megfeledkezünk, ami hosszútávon mozgásbeszűküléshez valamint gerincfájdalomhoz vezethet.  A gerincgimnasztika órákon a gerincet minden irányba mobilizáljuk, ezt követően pedig célzottan a törzsizmok erősítésével javítjuk a törzskontrollt, amely nagy szerepet tölt be a mindennapi tevékenységeink elvégzésekor. A mobilizálás során sok törzsfordítást és oldalra hajlást használunk, amellyel növeljük a mozgástartományt és csökkenthető vele az ülő életmódból fakadó merevségérzet is. A gerincgimnasztika előnyei: az utazással töltött idő (otthon és edzőterem között) megspórolhat kedvezményes áron kipróbálhatod velünk a gerinctréninget a videók visszanézhetőe

Lúdtalp és a gerincproblémák összefüggése

 Elsőre sokaknak meghökkentő lehet, hogy a talpunk milyen kapcsolatban állhat egy derékfájással, vagy akár gerincferdüléssel. A talpunkat nagyon sok receptor hálózza be, melyek a megfelelő talaj érzékeléshez szükségesek. A talpunk boltozatát sok vékony kis izom adja, melyeknek hatalmas szerepük van.Ezek közé tartozik, hogy az egyensúlyunkat meg tudjuk tartani, egy instabil felszínen, vagy akár a hétköznapi tevékenységeink során. Amennyiben ezek a kis izmok gyengülnek, vagy nem megfelelően tudják a funkciójukat betölteni, úgy a talpi boltozatunk íve megváltozik, a magassága elkezd csökkenni. Ekkor szoktunk lúdtalpról beszélni így a talajreakciós erőket sem tudja megfelelő mértékben csillapítani a lábunk. Ahogy a talpboltozatok lesüllyednek ehhez adaptálódik a többi ízületünk is, megváltozik a térd és a csípő terhelése. A csípőízület pedig minden esetben viszi magával a lumbalis gerincet, az pedig maga után vonja a háti, nyaki gerincet is, hiszen a szervezet mindig arra törekszik, hogy a

Bechterew-kór, SPA

 Rengeteg vizsgálaton átestünk, megkapjuk a diagnózist, és a Bechterew-kór, vagy SPA (spondylitis ankylopoetica) szerepel a papíron. Az orvos semmit nem mondott, mi pedig kétségbe vagyunk esve mit jelent a diagnózis, mi fog történni, hogyan kell kezelni ezt a betegséget. A betegség kialakulásában a HLA-B27 génnek nagy szerepe van, általában férfiakat érint, és közel 30 éves korban kezdődik. Mivel genetikai érintettségű a betegség, így ha van fiú gyermekünk, illetve fiú unokáink, érdemes lesz őket is elvinni egy labor vizsgálatra, ahol megmondják hajlamosak-e a betegségre vagy nem. Nagyon fontos a korai diagnózis a betegség kezelésében, hiszen nagyon jó gyógyszerek vannak manapság forgalomban, melyekkel tudjuk késleltetni a tünetek megjelenését. Kezdetek A betegség kb. 30 éves korú férfiakon adja az első tüneteket, derékfájás, vagy keresztcsonti fájdalom a jellemző tünet. Mivel gyulladásos betegség, így általában éjszakai fájdalom a jellemző, mozgásra enyhül. Jellemző tünet, hogy éjszak