Az idegregeneráció a szervezetben az egyik leglassabban végbemenő folyamata. Az ideget ért sérüléstől függően több típusát különböztetjük meg:
Az ideget körülvevő kötőszövetes burok válik érintetté, de maga az ideg folytonossága nem sérült
Ebben az esetben teljes gyógyulás várható, maradványtünetek kialakulása nélkül. Általában törésekhez társultan, vagy feszes izmokhoz kötődően amikor azok elnyomják az ideget olyankor gyakori ez a típus. A regenerálódási idő kb. 3-6 hónap közé tehető.
Az ideget körülvevő kötőszövet teljesen sérül, és maga az idegszövet is károsodik.
Sokkal hosszabb időbe kerül a tünetek csökkenése, illetve a fájdalom elmúlása. Fontos tudni, hogy nem minden esetben múlik el az összes tünet, előfordul, hogy bizonyos mozdulatra, esetleg időjárás változásra ismét megjelenik az idegi fájdalom. A panaszok megszűnése kb. fél év- 1 évet vesz igénybe.
Az ideg folytonossága megszűnik, az idegszövetet egymástól elszakadnak
Általában ezeket műtéti úton szokták kezelni, hiszen idegszakadásról van szó. Az esetek nagyrészében balesetekkor fordul elő, de gyakori születés során, amikor a kulcscsont szakítja el az ideget. Ha műtétileg helyre tudják hozni, akkor fél- 1 év alatt várható javulás, ha nem műtik meg, vagy nem időben történik az operáció, akkor az ideg regenerációra már nem túl sok esély van. Általában bénulás a következménye, de sokszor előfordul éles, nyilalló fájdalom, zsibbadás is.
Az idegregeneráció folyamata
Az ideg a leglassabban regenerálódó szövetünk, nagyon sok idő kell hozzá, hogy az eredeti funkcióját visszanyerje. Ehhez a folyamathoz elengedhetetlen a türelem, és kitartás, amely meg fog térülni. A regeneráció során legfontosabb célunk, hogy ne alakuljanak ki maradványtünetek. A fent említett időtartamok nagyságrendi értékek, pár hónap eltérés előfordulhat, hiszen nem egyforma a szervezetünk, a regenerációt sok tényező befolyásolja.
napi szinten végzett gyógytorna elengedhetetlen: az izomerő kevésbé fog csökkenni
szelektív ingeráram kezeléssel célzottan a problémás ideget kezeljük: sokszor kellemetlen/ fájdalmas, de ezzel a lehető legtöbb ingert adjuk a regenerálódáshoz
B vitamin szedéssel is segíthetünk a folyamaton
a sérülés típusa nagyban meghatározza a regeneráció időtartamát
kor: idősebbeknél lassabban megy végbe a folyamat, gyakoribbak a maradványtünetek megjelenése is
A regeneráció végbemegy rehabilitáció nélkül is, viszont tudnunk kell, hogy abban az esetben sokkal gyakrabban fordul elő maradványtünet, valamint időtartamát tekintve elhúzódóbb a folyamat.
Mikor beszélünk maradványtünetekről?
Abban az esetben, amikor az ideg regenerációja nem megy végbe a fent említett időintervallumokon belül, és még mindig fennállnak a panaszok. A tünetek között szerepel: izomgyengeség, zsibbadás, érzéskiesés, éles fájdalom, nyilallás, bizsergés, hangyamászás érzés, hőérzet megváltozása/ kiesése. Ha felső végtagon jelentkeznek a tünetek, akkor tipikus a kéz szorító erejének csökkenése, ügyetlenebbé válik a kéz, sokszor elejt tárgyakat, a manipuláció csökkenése. Alsó végtag esetében a járásminta megváltozása, talajt nem érzékeli a lábával, talpon nem érez, vagy nem megfelelően érzi az ingereket, alsó végtagi izomerő csökkenése, egyensúlyvesztés, bizonytalan egyensúly.
A maradványtünetek kezelésében a fő hangsúly az állapot megőrzésén van, ilyenkor nem beszélhetünk állapotjavításról, a terápia célja a rosszabbodás megelőzése, illetve a jelenlegi állapot megőrzése minél hosszabb ideig. Nagyon fontos ezzel a páciensnek is tisztában lennie, nem tűzhetünk ki irreális célokat a kezelés elkezdésekor, hiszen akkor nagy csalódás fogja érni a kezelőt, de még nagyobb a pácienst. A biztatás, kitartás kulcstényező ilyenkor, hiszen a gyakorlatokat mindennap kell végezni, viszont javulás nem fog látszódni, sokszor ilyenkor a pácienseknél gyakran előfordul, hogy elkeserednek, csalódottá válnak, de fontos kiemelni, hogy a meglévő funkciókat tartsuk meg, hogy minél hosszabb ideig maradjanak önellátóak.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése