Ugrás a fő tartalomra

Idegregeneráció: hogyan zajlik normál esetben, és mi tekinthető maradványtünetnek?

 Az idegregeneráció a szervezetben az egyik leglassabban végbemenő folyamata. Az ideget ért sérüléstől függően több típusát különböztetjük meg:

  1. Az ideget körülvevő kötőszövetes burok válik érintetté, de maga az ideg folytonossága nem sérült

Ebben az esetben teljes gyógyulás várható, maradványtünetek kialakulása nélkül. Általában törésekhez társultan, vagy feszes izmokhoz kötődően amikor azok elnyomják az ideget olyankor gyakori ez a típus. A regenerálódási idő kb. 3-6 hónap közé tehető. 

  1. Az ideget körülvevő kötőszövet teljesen sérül, és maga az idegszövet is károsodik. 

Sokkal hosszabb időbe kerül a tünetek csökkenése, illetve a fájdalom elmúlása. Fontos tudni, hogy nem minden esetben múlik el az összes tünet, előfordul, hogy bizonyos mozdulatra, esetleg időjárás változásra ismét megjelenik az idegi fájdalom. A panaszok megszűnése kb. fél év- 1 évet vesz igénybe. 

  1. Az ideg folytonossága megszűnik, az idegszövetet egymástól elszakadnak

Általában ezeket műtéti úton szokták kezelni, hiszen idegszakadásról van szó. Az esetek nagyrészében balesetekkor fordul elő, de gyakori születés során, amikor a kulcscsont szakítja el az ideget. Ha műtétileg helyre tudják hozni, akkor fél- 1 év alatt várható javulás, ha nem műtik meg, vagy nem időben történik az operáció, akkor az ideg regenerációra már nem túl sok esély van. Általában bénulás a következménye, de sokszor előfordul éles, nyilalló fájdalom, zsibbadás is. 

Az idegregeneráció folyamata

Az ideg a leglassabban regenerálódó szövetünk, nagyon sok idő kell hozzá, hogy az eredeti funkcióját visszanyerje. Ehhez a folyamathoz elengedhetetlen a türelem, és kitartás, amely meg fog térülni. A regeneráció során legfontosabb célunk, hogy ne alakuljanak ki maradványtünetek. A fent említett időtartamok nagyságrendi értékek, pár hónap eltérés előfordulhat, hiszen nem egyforma a szervezetünk, a regenerációt sok tényező befolyásolja. 

  • napi szinten végzett gyógytorna elengedhetetlen: az izomerő kevésbé fog csökkenni

  • szelektív ingeráram kezeléssel célzottan a problémás ideget kezeljük: sokszor kellemetlen/ fájdalmas, de ezzel a lehető legtöbb ingert adjuk a regenerálódáshoz

  • B vitamin szedéssel is segíthetünk a folyamaton

  • a sérülés típusa nagyban meghatározza a regeneráció időtartamát

  • kor: idősebbeknél lassabban megy végbe a folyamat, gyakoribbak a maradványtünetek megjelenése is

A regeneráció végbemegy rehabilitáció nélkül is, viszont tudnunk kell, hogy abban az esetben sokkal gyakrabban fordul elő maradványtünet, valamint időtartamát tekintve elhúzódóbb a folyamat. 





Mikor beszélünk maradványtünetekről?

Abban az esetben, amikor az ideg regenerációja nem megy végbe a fent említett időintervallumokon belül, és még mindig fennállnak a panaszok. A tünetek között szerepel: izomgyengeség, zsibbadás, érzéskiesés, éles fájdalom, nyilallás, bizsergés, hangyamászás érzés, hőérzet megváltozása/ kiesése. Ha felső végtagon jelentkeznek a tünetek, akkor tipikus a kéz szorító erejének csökkenése, ügyetlenebbé válik a kéz, sokszor elejt tárgyakat, a manipuláció csökkenése. Alsó végtag esetében a járásminta megváltozása, talajt nem érzékeli a lábával, talpon nem érez, vagy nem megfelelően érzi az ingereket, alsó végtagi izomerő csökkenése, egyensúlyvesztés, bizonytalan egyensúly. 

A maradványtünetek kezelésében a fő hangsúly az állapot megőrzésén van, ilyenkor nem beszélhetünk állapotjavításról, a terápia célja a rosszabbodás megelőzése, illetve a jelenlegi állapot megőrzése minél hosszabb ideig. Nagyon fontos ezzel a páciensnek is tisztában lennie, nem tűzhetünk ki irreális célokat a kezelés elkezdésekor, hiszen akkor nagy csalódás fogja érni a kezelőt, de még nagyobb a pácienst. A biztatás, kitartás kulcstényező ilyenkor, hiszen a gyakorlatokat mindennap kell végezni, viszont javulás nem fog látszódni, sokszor ilyenkor a pácienseknél gyakran előfordul, hogy elkeserednek, csalódottá válnak, de fontos kiemelni, hogy a meglévő funkciókat tartsuk meg, hogy minél hosszabb ideig maradjanak önellátóak.


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Miért fontos megőrizni a gerincünk egészségét?

  Miért fontos megőrizni a gerincünk egészségét? Civilizációs ártalom ként is szokták emlegetni az ülő életmódot, amelynek negatív hatásait egyre fiatalabb korban megtapasztaljuk. A napi tevékenységeinket előrehajolt illetve görnyedt testhelyzetben végezzük, így a gerinc csak ebben az irányban van terhelve, és a többi mozgásirányról megfeledkezünk, ami hosszútávon mozgásbeszűküléshez valamint gerincfájdalomhoz vezethet.  A gerincgimnasztika órákon a gerincet minden irányba mobilizáljuk, ezt követően pedig célzottan a törzsizmok erősítésével javítjuk a törzskontrollt, amely nagy szerepet tölt be a mindennapi tevékenységeink elvégzésekor. A mobilizálás során sok törzsfordítást és oldalra hajlást használunk, amellyel növeljük a mozgástartományt és csökkenthető vele az ülő életmódból fakadó merevségérzet is. A gerincgimnasztika előnyei: az utazással töltött idő (otthon és edzőterem között) megspórolhat kedvezményes áron kipróbálhatod velünk a gerinctréninget a videók visszanézhetőe

Lúdtalp és a gerincproblémák összefüggése

 Elsőre sokaknak meghökkentő lehet, hogy a talpunk milyen kapcsolatban állhat egy derékfájással, vagy akár gerincferdüléssel. A talpunkat nagyon sok receptor hálózza be, melyek a megfelelő talaj érzékeléshez szükségesek. A talpunk boltozatát sok vékony kis izom adja, melyeknek hatalmas szerepük van.Ezek közé tartozik, hogy az egyensúlyunkat meg tudjuk tartani, egy instabil felszínen, vagy akár a hétköznapi tevékenységeink során. Amennyiben ezek a kis izmok gyengülnek, vagy nem megfelelően tudják a funkciójukat betölteni, úgy a talpi boltozatunk íve megváltozik, a magassága elkezd csökkenni. Ekkor szoktunk lúdtalpról beszélni így a talajreakciós erőket sem tudja megfelelő mértékben csillapítani a lábunk. Ahogy a talpboltozatok lesüllyednek ehhez adaptálódik a többi ízületünk is, megváltozik a térd és a csípő terhelése. A csípőízület pedig minden esetben viszi magával a lumbalis gerincet, az pedig maga után vonja a háti, nyaki gerincet is, hiszen a szervezet mindig arra törekszik, hogy a

Bechterew-kór, SPA

 Rengeteg vizsgálaton átestünk, megkapjuk a diagnózist, és a Bechterew-kór, vagy SPA (spondylitis ankylopoetica) szerepel a papíron. Az orvos semmit nem mondott, mi pedig kétségbe vagyunk esve mit jelent a diagnózis, mi fog történni, hogyan kell kezelni ezt a betegséget. A betegség kialakulásában a HLA-B27 génnek nagy szerepe van, általában férfiakat érint, és közel 30 éves korban kezdődik. Mivel genetikai érintettségű a betegség, így ha van fiú gyermekünk, illetve fiú unokáink, érdemes lesz őket is elvinni egy labor vizsgálatra, ahol megmondják hajlamosak-e a betegségre vagy nem. Nagyon fontos a korai diagnózis a betegség kezelésében, hiszen nagyon jó gyógyszerek vannak manapság forgalomban, melyekkel tudjuk késleltetni a tünetek megjelenését. Kezdetek A betegség kb. 30 éves korú férfiakon adja az első tüneteket, derékfájás, vagy keresztcsonti fájdalom a jellemző tünet. Mivel gyulladásos betegség, így általában éjszakai fájdalom a jellemző, mozgásra enyhül. Jellemző tünet, hogy éjszak