Ugrás a fő tartalomra

Ízületi fájdalmak a várandósság alatt

 A várandósság során kialakuló hormonváltozásoknak nagy szerepe van a szervezetünkben, illetve a szülésnél is hasznát vesszük. Az egyik ilyen hormon a relaxin, amely azért felelős, hogy a szülés során a baba át tudjon haladni a szülőcsatornán. Ennek a hormonnak a feladata, hogy a medencét stabilizáló szalagok fellazuljanak, ezáltal a medencecsontok kissé eltávolodva egymástól a baba képes legyen a világra jönni. Fontos tudni, hogy ez a hormon nemcsak a szalagok, hanem az izmok lazaságáért is felelős, ha ez a hormon nem termelődne, akkor nem tudnánk természetes úton megszülni a babát, hiszen a feszes szalagok nem engednék a medencét tágulni. 



Ez a hormontermelés nemcsak a medence körüli izmokra és szalagokra hat, hanem az egész szervezetünkre, és amiatt tartom fontosnak ezt kiemelni, mert sokan vannak, akiknek korábbi sérülés miatt, vagy esetleg genetikailag lazább valamely ízületük. A terhesség alatt előfordul, hogy ez panaszokat okoz, ha előtte tünetmentes volt, és ezekért a panaszokért a relaxin hormon a felelős. Ahogy említettem nemcsak az ízületi szalagokat, hanem az izmokat is lazítja, így bizonyos ízületek instabilabbá válhatnak, vagy a korábban sérült testrész ismét elkezd fájni. Nagyon széles skálán mozog ezeknek a panaszoknak a megjelenése, a fájdalom erőssége, amit tehetünk ellene az a célzott izomerősítés, mellyel stabilizálni tudjuk az ízületet, de ehhez mindenképp szakember segítségét kérjük!


Vannak, akiknél az utolsó trimeszterben jelennek meg az ízületi fájdalmak, ezeket általában a növekvő súly okozza, amelyhez társulhat még derékfájdalom, vagy boltozatsüllyedés is. A derékfájdalom a pocak mérete miatt alakul ki, amely a lumbalis csigolyákat terheli, valamint a hasizmok szétnyílása miatt az izomzat sem tudja már stabilizálni a gerincet.

A szülés után ezen panaszok elmúlnak, hiszen a hormontermelés is változik ismét, így a relaxin hormonra már nem lesz szüksége a szervezetünknek miután a baba megszületett. 

A fájdalom csökkentése érdekében hasznos segítséget nyújthat a tape, amellyel támogatni tudjuk az ízület stabilitását, valamint a rendszeresen végzett gyógytorna gyakorlatokkal is mérsékelhetőek a panaszok. 


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Miért fontos megőrizni a gerincünk egészségét?

  Miért fontos megőrizni a gerincünk egészségét? Civilizációs ártalom ként is szokták emlegetni az ülő életmódot, amelynek negatív hatásait egyre fiatalabb korban megtapasztaljuk. A napi tevékenységeinket előrehajolt illetve görnyedt testhelyzetben végezzük, így a gerinc csak ebben az irányban van terhelve, és a többi mozgásirányról megfeledkezünk, ami hosszútávon mozgásbeszűküléshez valamint gerincfájdalomhoz vezethet.  A gerincgimnasztika órákon a gerincet minden irányba mobilizáljuk, ezt követően pedig célzottan a törzsizmok erősítésével javítjuk a törzskontrollt, amely nagy szerepet tölt be a mindennapi tevékenységeink elvégzésekor. A mobilizálás során sok törzsfordítást és oldalra hajlást használunk, amellyel növeljük a mozgástartományt és csökkenthető vele az ülő életmódból fakadó merevségérzet is. A gerincgimnasztika előnyei: az utazással töltött idő (otthon és edzőterem között) megspórolhat kedvezményes áron kipróbálhatod velünk a gerinctréninget a videók visszanézhetőe

Lúdtalp és a gerincproblémák összefüggése

 Elsőre sokaknak meghökkentő lehet, hogy a talpunk milyen kapcsolatban állhat egy derékfájással, vagy akár gerincferdüléssel. A talpunkat nagyon sok receptor hálózza be, melyek a megfelelő talaj érzékeléshez szükségesek. A talpunk boltozatát sok vékony kis izom adja, melyeknek hatalmas szerepük van.Ezek közé tartozik, hogy az egyensúlyunkat meg tudjuk tartani, egy instabil felszínen, vagy akár a hétköznapi tevékenységeink során. Amennyiben ezek a kis izmok gyengülnek, vagy nem megfelelően tudják a funkciójukat betölteni, úgy a talpi boltozatunk íve megváltozik, a magassága elkezd csökkenni. Ekkor szoktunk lúdtalpról beszélni így a talajreakciós erőket sem tudja megfelelő mértékben csillapítani a lábunk. Ahogy a talpboltozatok lesüllyednek ehhez adaptálódik a többi ízületünk is, megváltozik a térd és a csípő terhelése. A csípőízület pedig minden esetben viszi magával a lumbalis gerincet, az pedig maga után vonja a háti, nyaki gerincet is, hiszen a szervezet mindig arra törekszik, hogy a

Bechterew-kór, SPA

 Rengeteg vizsgálaton átestünk, megkapjuk a diagnózist, és a Bechterew-kór, vagy SPA (spondylitis ankylopoetica) szerepel a papíron. Az orvos semmit nem mondott, mi pedig kétségbe vagyunk esve mit jelent a diagnózis, mi fog történni, hogyan kell kezelni ezt a betegséget. A betegség kialakulásában a HLA-B27 génnek nagy szerepe van, általában férfiakat érint, és közel 30 éves korban kezdődik. Mivel genetikai érintettségű a betegség, így ha van fiú gyermekünk, illetve fiú unokáink, érdemes lesz őket is elvinni egy labor vizsgálatra, ahol megmondják hajlamosak-e a betegségre vagy nem. Nagyon fontos a korai diagnózis a betegség kezelésében, hiszen nagyon jó gyógyszerek vannak manapság forgalomban, melyekkel tudjuk késleltetni a tünetek megjelenését. Kezdetek A betegség kb. 30 éves korú férfiakon adja az első tüneteket, derékfájás, vagy keresztcsonti fájdalom a jellemző tünet. Mivel gyulladásos betegség, így általában éjszakai fájdalom a jellemző, mozgásra enyhül. Jellemző tünet, hogy éjszak