Ugrás a fő tartalomra

Teniszkönyök

 A probléma nagyon sok esetben visszatérő tüneteket okoz. Hullámzóan jelentkezik, vannak teljesen tünetmentes időszakok, máskor meg állandó fájdalom dominál. Az oka szinte minden esetben az alkar izmainak túlerőltetése. 

Gyakorinak mondható irodai munkát végzők körében, ahol a nap nagy részében a billentyűzetet, illetve az egeret használják, de fizikai munkát végzőknél is hasonló gyakorisággal fordul elő, amikor a kéz szorító erejét kell kihasználni, vagy erősen kell szerszámokat szorítani. 

A tünetek intenzitása rendkívül széles skálán mozog, a kitapintható izomcsomótól kezdve a szorítóerő gyengüléséig. A fájdalom általában mindig ugyanazon irányú mozgásra jelentkezik, vagy a fájdalmas pozíció megtartásakor. Az oka az alkar feszítő izmai eredési pontjának az irritációja, gyulladása. 

A túlerőltetés miatt először az izom állományában jelentkeznek panaszok: izommerevség, hirtelen megnő az alkar izmainak a kontúrja (férfiaknál gyakoribb az erős szorítások miatt), nyomásérzékenység az alkar területén, vagy az izom tapadási pontján. Ezeket sokszor nem is észleli a páciens, így a terhelés tovább folytatódik, amíg már az izom eredési pontja be nem gyullad. Ebben a szakaszban kötőszöveti technikákkal (FDM, köpöly, flossing) hamar javulnak a tünetek, és a pár napos pihentetés is eredményes tud lenni. A tape alkalmazásával tudjuk tehermentesíteni a végtagot, illetve a feszes izmok tónusát csökkenteni vele. 



A gyulladás során a tünetek állandósulnak, nyugalmi fájdalom is megjelenik, valamint tipikus az éjszaka fokozódó fájdalom. Ilyen esetben először mindenképp a gyógyszeres kezelés a mérvadó, hiszen a gyulladást csökkenteni kell, és csak ezt követően lehet mobilizálni az izmokat. Ez sokkal makacsabb tüneteket jelent, és a javulás is várat magára, van hogy több hétig/ hónapig szükséges a gyulladáscsökkentő készítmények szedése, mire olyan szintre csökken a gyulladásos faktorok értéke, hogy meg lehet kezdeni a mobilizálást. Ilyen esetben kéz rögzítőt is szoktak javasolni, hiszen abban megpihen a végtag, hátránya, mivel több hétig kell hordani, hogy a gyulladás csökkenjen, előfordulhat izomgyengeség is. A lökéshullám terápia is nagymértékben csökkenti a panaszokat, viszont az már egy fájdalmas kezelés, de a gyulladásos szakaszban is hatékonyan alkalmazzák. 


A probléma megelőzhető azzal, hogy ha irodai munka során megmozgatjuk a csuklónkat, kezünket, vagy esténként átmasszírozzuk az alkaron futó izmokat. Akik erős fizikai munkát végeznek, náluk pedig javasolt az alkar izmok rendszeres nyújtása, és az ezt követő masszírozása. 


Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Miért fontos megőrizni a gerincünk egészségét?

  Miért fontos megőrizni a gerincünk egészségét? Civilizációs ártalom ként is szokták emlegetni az ülő életmódot, amelynek negatív hatásait egyre fiatalabb korban megtapasztaljuk. A napi tevékenységeinket előrehajolt illetve görnyedt testhelyzetben végezzük, így a gerinc csak ebben az irányban van terhelve, és a többi mozgásirányról megfeledkezünk, ami hosszútávon mozgásbeszűküléshez valamint gerincfájdalomhoz vezethet.  A gerincgimnasztika órákon a gerincet minden irányba mobilizáljuk, ezt követően pedig célzottan a törzsizmok erősítésével javítjuk a törzskontrollt, amely nagy szerepet tölt be a mindennapi tevékenységeink elvégzésekor. A mobilizálás során sok törzsfordítást és oldalra hajlást használunk, amellyel növeljük a mozgástartományt és csökkenthető vele az ülő életmódból fakadó merevségérzet is. A gerincgimnasztika előnyei: az utazással töltött idő (otthon és edzőterem között) megspórolhat kedvezményes áron kipróbálhatod velünk a gerinctréninget a videók visszanézhetőe

Lúdtalp és a gerincproblémák összefüggése

 Elsőre sokaknak meghökkentő lehet, hogy a talpunk milyen kapcsolatban állhat egy derékfájással, vagy akár gerincferdüléssel. A talpunkat nagyon sok receptor hálózza be, melyek a megfelelő talaj érzékeléshez szükségesek. A talpunk boltozatát sok vékony kis izom adja, melyeknek hatalmas szerepük van.Ezek közé tartozik, hogy az egyensúlyunkat meg tudjuk tartani, egy instabil felszínen, vagy akár a hétköznapi tevékenységeink során. Amennyiben ezek a kis izmok gyengülnek, vagy nem megfelelően tudják a funkciójukat betölteni, úgy a talpi boltozatunk íve megváltozik, a magassága elkezd csökkenni. Ekkor szoktunk lúdtalpról beszélni így a talajreakciós erőket sem tudja megfelelő mértékben csillapítani a lábunk. Ahogy a talpboltozatok lesüllyednek ehhez adaptálódik a többi ízületünk is, megváltozik a térd és a csípő terhelése. A csípőízület pedig minden esetben viszi magával a lumbalis gerincet, az pedig maga után vonja a háti, nyaki gerincet is, hiszen a szervezet mindig arra törekszik, hogy a

Bechterew-kór, SPA

 Rengeteg vizsgálaton átestünk, megkapjuk a diagnózist, és a Bechterew-kór, vagy SPA (spondylitis ankylopoetica) szerepel a papíron. Az orvos semmit nem mondott, mi pedig kétségbe vagyunk esve mit jelent a diagnózis, mi fog történni, hogyan kell kezelni ezt a betegséget. A betegség kialakulásában a HLA-B27 génnek nagy szerepe van, általában férfiakat érint, és közel 30 éves korban kezdődik. Mivel genetikai érintettségű a betegség, így ha van fiú gyermekünk, illetve fiú unokáink, érdemes lesz őket is elvinni egy labor vizsgálatra, ahol megmondják hajlamosak-e a betegségre vagy nem. Nagyon fontos a korai diagnózis a betegség kezelésében, hiszen nagyon jó gyógyszerek vannak manapság forgalomban, melyekkel tudjuk késleltetni a tünetek megjelenését. Kezdetek A betegség kb. 30 éves korú férfiakon adja az első tüneteket, derékfájás, vagy keresztcsonti fájdalom a jellemző tünet. Mivel gyulladásos betegség, így általában éjszakai fájdalom a jellemző, mozgásra enyhül. Jellemző tünet, hogy éjszak