Ugrás a fő tartalomra

Testmozgás a második trimeszterben

 Ebben az időszakban általában elmúlnak, de legalább mérséklődnek a várandóssággal járó kellemetlen panaszok (hányás, émelygés, aluszékonyság, vagy éppen a kialvatlanság). Ebben az időszakban érzi legjobban magát a kismama, hiszen a pocak még nem korlátozza a mozgásban, így az eddig megszokott sport továbbra is folytatható. 

Van, akinél az ugrással, futással, rázkódással járó testmozgás kellemetlenséget okoz, ilyen esetben keressen olyan tevékenységet, amelyek során ezeket el tudja kerülni:

  • úszás

  • kismama torna

  • gerinctorna

  • kismama jóga

A kardio tréningeket továbbra is lehet folytatni, viszont ha súlyzós edzéseket végeztünk korábban, akkor cseréljük le kisebb súlyra, vagy hagyjuk el teljesen. Ebben az időszakban már nem az erőfejlesztés a cél, hanem a kondíció megtartása, valamint a jó közérzet fenntartása.

Amiket kerülni érdemes ilyenkor:

  • extrém sportok (ejtőernyőzés, síelés, sziklamászás): az a kismama, aki korábban ezeket végezte, itt az ideje váltania

  • küzdősportok: az esésveszély, illetve a rúgások, ütések miatt váltani szükséges

  • korcsolyázás, görkorcsolyázás és minden olyan sport, ahol nagy az esésveszély


24-25. héttől pedig figyeljünk oda, hogy a testmozgás alatt a pulzusszám tartósan nem haladhatja meg a 140/ percet! Ez azoknak fontos, akik folytatják a kardiotréninget, nyomon kell követni hogy emelkedik illetve csökken a pulzusszám. A tartósan magas pulzusszám miatt a méhlepény nem tudja a megfelelő vérmennyiséget továbbítani a babának, így oxigénhiányos állapotba kerülhet, már az anyaméhben! Ezt minden sporttevékenységnél érdemes betartani, hiszen aki hamarabb elfárad, hamarabb felemelkedik a pulzusa is. 

Ne feledjük várandósság alatt a sporttevékenység céljai:

  • nem a zsírégetés!

  • nem az erőfejlesztés!

Sokkal inkább:

  • jó közérzet kialakítása, fenntartása

  • a szervezet könnyebb ráhangolódása a szülésre

  • az állóképesség megtartása

  • ízületek átmozgatása, izmok tónusának megtartása

  • testtartás javítása

A legfontosabb, hogy a kismama jól érezze magát a sportolás ideje alatt, ne kényszerként tekintsen rá, sokkal inkább a kikapcsolódás legyen a fontos. Ami az édesanyának jólesik, kellemes érzéssel jár, azt a pici is élvezni fogja! :) 





Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Miért fontos megőrizni a gerincünk egészségét?

  Miért fontos megőrizni a gerincünk egészségét? Civilizációs ártalom ként is szokták emlegetni az ülő életmódot, amelynek negatív hatásait egyre fiatalabb korban megtapasztaljuk. A napi tevékenységeinket előrehajolt illetve görnyedt testhelyzetben végezzük, így a gerinc csak ebben az irányban van terhelve, és a többi mozgásirányról megfeledkezünk, ami hosszútávon mozgásbeszűküléshez valamint gerincfájdalomhoz vezethet.  A gerincgimnasztika órákon a gerincet minden irányba mobilizáljuk, ezt követően pedig célzottan a törzsizmok erősítésével javítjuk a törzskontrollt, amely nagy szerepet tölt be a mindennapi tevékenységeink elvégzésekor. A mobilizálás során sok törzsfordítást és oldalra hajlást használunk, amellyel növeljük a mozgástartományt és csökkenthető vele az ülő életmódból fakadó merevségérzet is. A gerincgimnasztika előnyei: az utazással töltött idő (otthon és edzőterem között) megspórolhat kedvezményes áron kipróbálhatod velünk a gerinctréninget a videók visszanézhetőe

Lúdtalp és a gerincproblémák összefüggése

 Elsőre sokaknak meghökkentő lehet, hogy a talpunk milyen kapcsolatban állhat egy derékfájással, vagy akár gerincferdüléssel. A talpunkat nagyon sok receptor hálózza be, melyek a megfelelő talaj érzékeléshez szükségesek. A talpunk boltozatát sok vékony kis izom adja, melyeknek hatalmas szerepük van.Ezek közé tartozik, hogy az egyensúlyunkat meg tudjuk tartani, egy instabil felszínen, vagy akár a hétköznapi tevékenységeink során. Amennyiben ezek a kis izmok gyengülnek, vagy nem megfelelően tudják a funkciójukat betölteni, úgy a talpi boltozatunk íve megváltozik, a magassága elkezd csökkenni. Ekkor szoktunk lúdtalpról beszélni így a talajreakciós erőket sem tudja megfelelő mértékben csillapítani a lábunk. Ahogy a talpboltozatok lesüllyednek ehhez adaptálódik a többi ízületünk is, megváltozik a térd és a csípő terhelése. A csípőízület pedig minden esetben viszi magával a lumbalis gerincet, az pedig maga után vonja a háti, nyaki gerincet is, hiszen a szervezet mindig arra törekszik, hogy a

Bechterew-kór, SPA

 Rengeteg vizsgálaton átestünk, megkapjuk a diagnózist, és a Bechterew-kór, vagy SPA (spondylitis ankylopoetica) szerepel a papíron. Az orvos semmit nem mondott, mi pedig kétségbe vagyunk esve mit jelent a diagnózis, mi fog történni, hogyan kell kezelni ezt a betegséget. A betegség kialakulásában a HLA-B27 génnek nagy szerepe van, általában férfiakat érint, és közel 30 éves korban kezdődik. Mivel genetikai érintettségű a betegség, így ha van fiú gyermekünk, illetve fiú unokáink, érdemes lesz őket is elvinni egy labor vizsgálatra, ahol megmondják hajlamosak-e a betegségre vagy nem. Nagyon fontos a korai diagnózis a betegség kezelésében, hiszen nagyon jó gyógyszerek vannak manapság forgalomban, melyekkel tudjuk késleltetni a tünetek megjelenését. Kezdetek A betegség kb. 30 éves korú férfiakon adja az első tüneteket, derékfájás, vagy keresztcsonti fájdalom a jellemző tünet. Mivel gyulladásos betegség, így általában éjszakai fájdalom a jellemző, mozgásra enyhül. Jellemző tünet, hogy éjszak